כמה פאנלים סולאריים ניתן להתקין על גג הבית?

אבי בן תורה
מנהל שיווק ישראל / אבי בן תורה
07-10-2020

רבים מהמתעניינים בהתקנת מערכת סולארית ביתית על גג ביתם, מעלים את השאלה "כמה פאנלים סולאריים צריך להתקין כדי להגיע לתפוקה מקסימאלית?". על פניו, כל המרבה, הרי זה משובח. אך חשוב להבין כי מעבר למספר הפאנלים הסולאריים, ישנם גורמים רבים נוספים המשפיעים על תפוקת המערכת ולא תמיד כמות גדולה יותר של פאנלים, תייצר כמות גדולה יותר של חשמל.

סוג הגג וגודל הגג

סוג הגג וגודלו הינם הגורם המשמעותי ביותר בקביעת כמות הפאנלים שיותקנו על גג הבית. המשוואה במקרה זה פשוטה יחסית: ככל ששטח הגג גדול יותר, כך ניתן להתקין עליו יותר פאנלים. יחד עם זאת, יש גם להתחשב בסוג הגג, בכמות צריכת החשמל הביתית בזווית שלו, במבנה שלו ועוד…

כך למשל, במקרה של גגות בטון שטוחים, לרוב ניתן להשיג תפוקה אופטימלית באמצעות הנחת פאנלים סולאריים בזווית מדויקת לכיוון דרום. בגגות רעפים, לעומת זאת, כמות התפוקה תשתנה בהתאם לזווית גג ולצורתו.

פאנלים סולאריים – גורמי הצללה

אלמנט נוסף אותו יש לקחת בחשבון בעת תכנון התקנת מערכת סולארית הוא גורמי הצללה. אם בקרבת ביתכם ישנו מבנה או אפילו עץ רחב המטיל צל במהלך רוב היום, זה יפגע בתפוקת המערכת. למעשה, כל אלמנט המטיל צל על שטח הגג, יפגע בתפוקת המערכת, לרבות אלמנטים כאלו ואחרים המותקנים על הגג עצמו כמו דודי שמש למשל.

כמה פאנלים סולאריים ניתן להתקין על גג הבית?

מיקום גיאוגרפי

בישראל יש יותר מ-300 ימי שמש בשנה ולכן כמעט כל אזור מתאים להתקנת מערכת סולארית ביתית. ישנם אזורים בישראל אשר יפיקו יותר חשמל לאורך השנה ויסתפקו במספר נמוך של פאנלים בזכות מיקומם הגאוגרפי.

באופן כללי ובתנאים אופטימליים, מדי שנה פאנל בודד בהספק נקוב של 1 קילו-וואט הדורש שטח של כ-10 מ"ר ומותקן על גג דרומי, יספק כ-1700 קוט"ש, על גג מערבי ומזרחי כ-1500 קוט"ש ועל גג צפוני, כ-1200 קוט"ש. אך חשוב לציין כי לא תמיד מדובר בתנאים אופטימליים ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו.  

זה הזמן לבדוק מה הגג שלכם יכול לעשות בשבילכם…

כדי לקבל מידע כללי על ביצועי המערכת שניתן להקים על גג דומה לשלכם, אתם מוזמנים להשתמש במחשבון החיסכון של SolarEdge, להזין נתונים בסיסיים ולקבל מידע יקר ערך. מעוניינים לקבל נתונים מדויקים הרלוונטיים ספציפית לגג שלכם? צרו קשר עם אנשי המקצוע של SolarEdge ב-*5497 או השאירו את הפרטים שלכם באתר ונשמח לתאם איתכם פגישת ייעוץ ראשונית.